قلعه تاریخی وان ترکیه

قلعه تاریخی وان ترکیه
قلعه وان در عصر آهن به عنوان بخشی از پادشاهی اورارتو ساخته شد و اکنون به عنوان یک آثار باستانی خیره کننده درکشور مدرن ترکیه بر روی صخره ها در غرب شهر مدرن وان پابرجا است .

قلعه وان در عصر آهن به عنوان بخشی از پادشاهی اورارتو ساخته شد و اکنون به عنوان یک آثار باستانی خیره کننده درکشور مدرن ترکیه بر روی صخره ها در غرب شهر مدرن وان پابرجا است . این بنا به عنوان بخشی از پادشاهی اورارتو در قرن نهم قبل از میلاد ساخته شد. با سقوط این پادشاهی در قرن هفتم قبل از میلاد، قلعه وان به تصرف آشوری ها درآمد. مکان قلعه وان نشانه های این دو تمدن و همچنین تمدن های دیگر مانند امپراتوری عثمانی را دارد. از بقایای باقی مانده میتوان ، بویژه به بقایای مسجدی که توسط سلطان سلیمان عثمانی (1494-1566) ساخته شده است اشاره کرد .تاریخچه

قلعه وان بر روی صخره ای مرتفع مشرف به دشت در ساحل دریاچه وان که در فاصله ای از مرکز شهر قرار دارد ساخته شده است . وان برای مدت طولانی پایتخت ایالت اورارتو با نام توشپا بود که توسط پسر پادشاه اورارتویی لوتوپری، پادشاه ساردوری اول ساخته شد. در زمان سردوری یکم، حکومت‌ها و قبایل فئودالی اطراف گرد هم آمدند و پایتختی به نام توسپا در محل وان کنونی ایجاد شد . قلعه وان که محل استقرار اورارتویی ها تا عثمانی ها بود به بخش هایی مانند دیوارهای دژ داخلی ، دو دروازه ورودی، اسلحه خانه، انبار، برج ها و مسجد سلیمان  که اولین اثر اسلامی در وان است افزوده شد . دیوارهای اصلی، سنگرها و برج‌هایی که تکیه می‌دهند از سنگ قلوه سنگ، آجر گل و مصالح سنگی تراش خورده ساخته شده‌اند . این دیوارها و استحکامات بخش شمالی قلعه را تشکیل می دهند. در دوره عثمانی، این قلعه صرفاً برای اهداف نظامی استفاده می شد. در بخش جنوبی شهر اصلی ایجاد شد که توسط دیوارها احاطه و محافظت میشد .   
تاریخ قلعه وان بسیار فراتر از سقوط اورارتو است. یکبار توسط ایرانیان هخامنشی فتح شد، سپس توسط ارامنه باستان و سپس توسط پادشاهی های مختلف ایرانی و رومی مورد استفاده قرار گرفت. بعدها اعراب  و ترکان سلجوقی نیز حکومت را به دست گرفتند. این قلعه توسط تامرلن تا حد زیادی ویران شد اما بعداً توسط عثمانی ها بازسازی شد. حتی روس ها برای مدت کوتاهی این قلعه را در قرن بیستم اشغال کردند. بیشتر دیوارهایی که امروزه باقی مانده اند در دوران عثمانی ساخته شده اند .

قلعه وان امروز

در پای قلعه وان، موزه فعلی وان در بهار سال 2020 پس از آسیب دیدن موزه اصلی در زلزله‌های سال 2011 افتتاح شد. این موزه به تاریخ، باستان شناسی و قوم شناسی استان وان به طور کلی با تمرکز بر تمدن اورارتویی می پردازد. نمایشگاه های اورارتویی شامل جواهرات نفیس طلا و مجموعه ای از کمربندهای برنزی، کلاه ایمنی، زره اسب و مجسمه های سفالی است. این موزه همچنین بازدیدکنندگان را با قلعه ها و معابد مختلف اورارتویی که در سرتاسر منطقه ایجاد شده اند، معرفی می کند که شامل نمایش‌هایی از قلعه‌های مجاور مانند Ayanis
، همراه با مدل‌هایی از چاووشتپه است. همچنین حکاکی های متعددی از خدایان مانند پانتئون وسیع اورارتو وجود دارد. بلیط ورودی به موزه ده لیر است .
 

امتیاز : بد خوب