مقاله دیدنی های مادرید اسپانیا

دوشنبه 14 خرداد 1400 - 13:45

دیدنی های مادرید اسپانیا
جاذبه های بسیار زیبای پایتخت و بزرگترین شهر اسپانیا

جاهای دیدنی مادرید

 

1-موزه پرادو

مادرید در سال 1992 به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب گردید. شهری مملو از موزه های مختلف و از محبوب‌ترین جاذبه‌ های آن موزه پرادو به عنوان هجدهمین موزه پربازدید جهان است که در قرن 18 میلادی توسط معمار اسپانیایی خوان د ویلانوا طراحی و ساخته شده است. این موزه در سال1819 افتتاح و در سال 2008 مورد بازسازی قرار گرفته است. یکی از معروف‌ترین نقاشی‌های موجود در این موزه، نقاشی "مسیح مرده" اثر مارکو پالمزانو نقاش ایتالیایی می باشد. همچنین5000 اثر نقاشی از جمله آثار نقاشان اسپانیایی همچون اثر «سوم ماه می» اثری از گویا و دیگر آثار هنرمندان مانند: ال گرکو، دِ ریبرا و ولازکز در آن جا به چشم می خورد.

 

2- میدان سیبلس

میدان سیبلس با فواره زیبا و معروف الهه سیبلس که توسط «ونتورا رودریگز» ساخته شده به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های مادرید محسوب می شود. . مجسمه مرمری از الهه سیبلس روی ارابه و نورپردازی‌های زیبا در آب‌نما و فواره در شب بسیار دیدنی و جذاب است. تیم فوتبال رئال مادرید جشن پیروزی‌های خود را در کنار این فواره برپا می کند. کاخ سیبلس یکی از ساختمان‌های اطراف میدان سیبلس است و در سال1909 ساخته شده و مدتی به عنوان اداره پست و سپس موزه و در حال حاضر ساختمان شورای شهر مادرید می باشد.

 

3- پارک رتیرو

پارک رتیرو نماد صلح در مرکز شهر و از پرجاذبه ترین مکان های  مادرید محسوب می شود. این پارک در سال 1680 میلادی به دستور شاه فیلیپ چهارم و توسط گاسپار از نزدیکان شاه فیلیپ ساخته شد. در بخش شمالی پارک یک دریاچه مصنوعی بزرگ و یک مجسمه از «آلفونسوی هفتم» در نزدیکی آن قرار دارد. آلفونسو سوار بر اسب در بالای مجسمه  و شیرهای مرمری در پایین مجسمه قرار دارند. باغ گل رز در اوایل قرن 20 با الهام از باغ رزBagatelle در پاریس احداث گردیده است. در نزدیکی آن، آب نمای فرشته سقوط کرده در سال ۱۸۸۵توسط ریکاردو بیبر و فرانسیسکو خارنیو ساخته شده است.

 

4- کاخ سلطنتی مادرید

این کاخ سلطنتی عظیم به وسعت ۱3۵۰۰۰ مترمربع زیربنا به دستور فلیپ پنجم در قرن ۱۸ و بر مبنای کاخ ورسای فرانسه بنا شده است. این کاخ دارای فضایی با اتاق هایی بسیار زیبا در محوطه ای سرسبز و دل انگیز با نمایی از سنگ های گرانیت قرار دارد. آخرین پادشاه ساکن در این کاخ، آلفونسوی سیزدهم بوده و آخرین رییس‌جمهور اسپانیا، مانوئل آزانیا بوده است.

 

5- موزه رینا سوفیا (ملکه سوفیا)

موزه رینا سوفیا در سال 1988 به عنوان موزه ملی ثبت شد و موزه ملی هنرهای معاصر اسپانیا می باشد. در قرن 18 این ساختمان بیمارستان بوده، پس از آن در سال 1986 به عنوان مرکزهنری و در نهایت در سپتامبر 1992 به صورت رسمی به عنوان موزه افتتاح شد. ساختمان زیبای موزه توسط آنتونیو فرناندز آلبا در دهه 80 میلادی طراحی شده است. همچنین یان ریچی طراح سه برج شیشه‌ای معروف آن جلوه ای متفاوت به این ساختمان بخشیده است.در این موزه آثار دو هنرمند بزرگ قرن بیستم اسپانیا به نام های پابلو پیکاسو و سالوادور دالی به چشم می خورد. البته تابلو زیبای گرنیکا (Guernica)، شاهکار پیکاسو که وحشت ناشی از بمباران دهکده گرنیکا در خلال جنگ داخلی اسپانیا را به تصویر کشیده از آثار ارزشمند این موزه به شمار می رود.همچنین آثاری از خولیو گونزالس، خوان میرو، پابلو گارگالو، ، لوییس گرودیلو و دیگر هنرمندان مشهور جهان در آنجا خودنمایی می کند.

 

6- میدان پلازا مایور

میدان پلازا مایور به عنوان میدان اصلی و تاریخی شهر مادرید به دستور شاه فیلیپ دوم ساخت آن آغاز و تا زمان شاه فیلیپ سوم ادامه داشته و در نهایت در سال 1619 به اتمام رسیده است. در وسط این میدان مجسمه‌ برنزی از پادشاه فیلیپ سوم  که در سال 1616 توسط  ژان بولگن و پیترو تاکا دو مجسمه‌ساز معروف ایتالیایی ساخته شده، مشاهده می شود. این مجسمه  هدیه ای از دوک فلورانس به پادشاه بوده و در سال 1848 برای نخستین بار در مرکز میدان پلازا مایور قرار داده می شود.

 

7- معبد دبود 

از جالب ترین مکان های دیدنی مادرید معبد دبود، پرستشگاهی مصری متعلق به ایزیس، الهه مصر باستان است. معبد دبود یکی از معدود آثار مصر می باشد که خارج از این کشور قرار دارد. بنای اصلی معبد به فاصله ۱۵ کیلومتری اَسوان در جزیره فیله در جنوب مصر قرار داشت اما مصری ها در سال ۱۹۶۸، معبد دبود را به احترام کمک‌های اسپانیا در جابجایی معبد ابوسمبل، به آن کشور هدیه می کند و در حال حاضر این معبد در پارک دل اوئسته، در نزدیکی کاخ سلطنتی مادرید، قرارداده شده است.

 

8- خیابان گران ویا

خیابان گران ویا که به «لقب برادوی» اسپانیایی داده‌اند در سراسر شب به عنوان محبوب‌ترین خیابان شهر مادرید مورد استقبال گردشگران می باشد. فروشگاه «اِل کورته اینگلس» یکی از فروشگاه‌ های اصیل اسپانیایی است . فروشگاه های این خیابان با معماری بسیار زیبای خود توجه هر ببینده ای را به خود جلب می نمایند و زیبایی این منطقه را دوچندان می کنند.

 

9- میدان دروازه خورشید

این میدان در نزیکی میدان پلازا مایور قرار دارد. این میدان یکی از دروازه‌های قدیمی مادرید در ضلع شرقی و با تصویری از خورشید تزیین شده می باشد. در ضلع جنوبی میدان، اداره پست قدیمی واقع شده است که در سوی مقابل آن، لوح سنگی معروف صفر کیلومتر نیز قرار دارد. در واقع این نقطه صفر آغاز شش جاده بین المللی اسپانیا می باشد. ساعتی بر فراز این میدان به چشم می خورد که در آغاز سال جدید میلادی به صدا در می آید. در نزدیکی میدان دروازه خورشید گردشگران می توانید از مجسمه ماریبلانکا، مجسمه پادشاه کارلوس سوم، کلیسای سن گینس دیدن نمایند. . جالب است بدانید بیش از 20 هزار نفر در میدان دروازه خورشید گشت وگذار دارند.

 

10- ورزشگاه سانتیاگو برنابئو

ورزشگاه سانتیاگو برنابئو در دسامبر 1947 با ظرفیت بیش از 80 هزار نفر افتتاح شد و به احترام رییس سابق باشگاه به نام سانتیاگو برنابئو یسته، نام‌گذاری شد. علاقه مندان به ورزش و طرفداران تیم فوتبال رئال مادرید می توانند از استادیوم سانتیاگو برنابئو دیدن نمایند.

سایر مکان های دیدنی مادرید :

موزه ملی باستان شناسی 

دروازه آلکالا

کلیسای جامع آلمودنا

موزه هنرهای تجسمی تیسن بورنه میسا

باغ ساباتینی